«ویراستاران» فعال‌ترین گروه ویرایشی در ایران است که قصد دارد به روند کار ویرایش متن‌های فارسی، سرعت و دقت بخشد و به علاقه‌مندان وادیِ درست‌نویسی آموزش‌های کارآمد و جذاب دهد. «ویراستاران» به هیچ نهاد دولتی و خصوصی وابسته نیست و شکل‌گیری و رشدش نتیجهٔ تلاش ویراستارهای جوانی است که از رهاشدگیِ ویرایش نگران‌اند.

«ویراستاران» آمادگی دارد که با تمامی ناشران و نویسندگان، نهادهای دولتی و غیردولتی و تمامی دست‌اندرکاران نشر و رسانه همکاری کند.

تک‌تک ویراستاران ما برای یادگیری این مهارت دوره‌ای معتبر در ویرایش گذرانده‌اند و سال‌ها و ماه‌هاست که تمام‌وقت و تمام‌قد به ویرایش مشغول‌اند. متن‌های خود را به «ویراستاران» بسپارید و مطمئن باشید که سفارشتان با دقت، طبق اصول، یکدست، در زمان مناسب و به‌صورت سندِ آمادهٔ صفحه‌آرایی انجام می‌پذیرد.

«ویراستاران» پیشرانِ «ویرایش گروهی» در ایران است و این بدان معناست که چند ویراستار، هم‌زمان، متن‌ها را در زمانی کوتاه ویرایش می‌کنند و سرویراستارِ ناظر، کار آنان را بازبینی می‌کنند و از یکدستی و صحت و دقت کار مطمئن می‌شوند.

این گروه پویا، مبدع «ویرایش رایانه‌ای» نیز هست: ویرایش با حذف کاغذ، به‌پاس مام زمین که زیستگاه ما و آیندگان است. البته امروزه ویرایش رایانه‌ای (دیجیتال) بدیهی می‌نماید؛ اما در سال‌های آغاز کار «ویراستاران»، یعنی ۱۳۸۸ به‌بعد، بسیاری ناشران و نهادها در برابر آن مقاومت می‌کردند و ویرایش کاغذی را «یه چیز دیگه» می‌دانستند! ساعت‌ها برای اقناع آنان وقت می‌گذاشتیم و روزها با محدودیت‌های ذهنی‌شان سر می‌کردیم و ماه‌ها با شیوه‌های کُند و هزینه‌افزایشان صبوری می‌کردیم. اگر قرار بود که ویرایشِ بیش از ۳۳میلیون واژه را روی کاغذ انجام دهیم، با حساب دوسه بار پرینت و بازخوانی و نمونه‌خوانی، تاکنون حدود ۳۳۰هزار صفحه کاغذ مصرف کرده بودیم!

کارنامهٔ ویرایشی «ویراستاران»

۱. تأسیس در آذر۱۳۸۸، هم‌زمان با آغاز کارگاه‌های آموزشی «ویرایش و درست‌نویسی»؛

۲. راه‌اندازی نخستین تارنمای تخصصی ویرایش:  viraiesh.ir شش سال رتبهٔ اول گوگل با واژهٔ «ویرایش». «ویراستاران» این دامنه را در سال ۱۳۹۶ به انجمن فرهنگی‌آموزشی ویرایش و درست‌نویسی اهدا کرد و به دامنهٔ جدید کوچید؛

۳. ثبت شرکت‌ تعاونی و نیز مؤسسهٔ فرهنگی، کارآفرینیِ فرهنگی برای ۴۸ نفر، دستیابی به رتبهٔ «کارآفرین برتر» در واحدهای رشد و کارآفرینی شهرداری منطقهٔ ۱۵؛

۴. ویرایش رایانه‌ای و آماده‌سازیِ ۳۳،۴۷۹،۲۱۱ واژه، در قالب ۳،۴۸۸ اثر مختلف شامل کتاب و مقاله و…، با کارآفرینی برای ۴۸ نفر؛

۵. ویرایش و آماده‌سازی برای ۱۶۶ مشتریِ نهادی و انتشاراتی: کتابخانهٔ ملی، انتشارات امیرکبیر، انتشارات علمی و فرهنگی، نشر سورهٔ مهر، انتشارات علمی، مرکز پاسخ‌گویی معاونت فرهنگی آستان ‌قدس رضوی، نشر بین‌الملل، انتشارات عصر داستان، نشر آرما، مؤسسهٔ مطالعاتی مؤمنون، انتشارات بورس، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه توانبخشی، انتشارات دانشگاه امام‌رضا(علیه‌السلام)، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشهٔ اسلامی، پژوهشکدهٔ مطالعات فرهنگی و اجتماعی، نشر آبان برتر و…؛

۶. راه‌‌اندازی شعبه در شهرهای اصفهان، مشهد، شیراز و کاشان؛

۷. دادن تضمین بی‌قیدوشرط رضایت مشتری، برای تمامی خدمات ویرایش و آماده‌سازی.

کارنامهٔ آموزشی «ویراستاران»

کارگاه‌های «ویراستاران»

۱. ویرایش و درست‌نویسی؛
۲. نگارش و زیبانویسی؛
۳. دستورزبان فارسی؛
۴. تسلط بر وُرد؛
۵. دستورکلی (تغییر یکجای صدها نویسه و واژه)؛
۶. پاکیزه‌نگاری اداری؛
۷. حروف‌چینی ده‌انگشتی؛
۸. شناخت کتاب، برای مراکز فرهنگی.

بخوانید: دربارهٔ کارگاه‌های «ویراستاران»

میزبانان نامدار

پژوهشگاه رویان، کتابخانهٔ ملی در تهران و شیراز و مشهد، دانشگاه الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، مرکز مدیریت حوزهٔ علمیهٔ خراسان، معاونت سیاسی صداوسیمای مرکز، صداوسیمای خراسان، آکادمی آموزشی بانک سامان، مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان اصفهان، دانشکدهٔ علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران، کتابخانهٔ زهرائیهٔ نجف‌آباد، جامعة‌المصطفی مشهد، جبههٔ فرهنگی انقلاب اسلامی، خبرگزاری دانشجو، کتاب‌پردازان مشهد، رخداد تازه، کانون انصار، مؤسسهٔ بهاران خِرد و اندیشه، مجتمع سرچشمه، مؤسسهٔ طلوع حق، دانشگاه پیام‌نور شهر ری، ادارهٔ تولیدات فرهنگی آستان قدس، انجمن رسالت قلم و فرهنگ‌سرای باران سرخه، دانشگاه خلیج فارس بوشهر، دانشگاه هرات افغانستان، کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار.

بقیهٔ میزبانان را ببینید:

میزبانان کارگاه‌های «ویراستاران»

«ویراستارانِ» تهران‌گریز

«ویراستاران» مرکزمحور نیست و به‌جز تهران، چند کارگاه در مشهد و شیراز و اصفهان و یزد و نجف‌آباد و بجنورد و سرخهٔ سمنان و قم و بوشهر برگزار کرده است. بخوانید:

سخنی دربارهٔ هزینهٔ کارگاه‌های «ویراستاران»

 چرا این‌همه استقبال از کارگاه‌های «ویراستاران»؟

به‌لطف پروردگار، از کارگاه‌های ویرایش و درست‌نویسی مؤسسهٔ «ویراستاران» استقبال چشمگیری صورت گرفته است. «ویرستاران» تاکنون ۷۳۹ برنامهٔ آموزشی در ۱۴ شهر ایران‌زمین و ۲ شهر خارج از ایران برای ۹،۶۲۵ شرکت‌کننده برگزار کرده است. سرچشمهٔ این روی‌آوری پُربرکت را باید در نیاز شدید اهالی قلم‌به‌دست ایران به آموختن شیوه‌های درست‌نویسی و روان‌نگاری فارسی جست‌وجو کرد. ادامه را بخوانید:

چرا این‌همه استقبال از کارگاه‌های «ویراسـتاران»؟!

مقالات پیشنهاد شده

26 دیدگاه. دیدگاه خود را ثبت کنید

 • نوال آل منیع
  7شهریور 1391، 08:55

  سلام
  من از اعضای انجمن داستان نویسان اهواز هستم. خواستم درخواست کنم این کلاس ها در اهواز هم برگزار شود.
  امکان گرفتن نمایندگی برای اهواز وجود دارد؟
  با تشکر

  پاسخ ویراستاران:
  بله. به ما رایانامه (ایمیل) بزنید تا راهنمایی‌تان کنیم. viraiesh.ir@gmail.com

  پاسخ
 • سلام
  می‌خواستم بدانم پرداخت حتماً باید حضوری باشد؟ یعنی مشکلی ندارد اگر از طریق اینترنت مبلغ را واریز کنیم و روز اول پرینتی از عملیات اینترنتی بیاوریم؟ متشکر می‌شوم اگر زودتر جواب بدهید
  پاسخ ویراستاران:
  در متن بالا، دقیقاً نوشته‌ایم که «به‌بیان دیگر، برای ثبت‌نام، مراجعۀ حضوری لازم نیست. کافی است پیش از برگزاری کارگاه، هزینۀ آن را… .» از کجا برداشت کرده‌اید که «پرداخت حتماً باید حضوری باشد»! شماره شبا را نیز برای همین پرداخت اینترنتی داده‌ایم.
  پس مبلغ را اینترنتی می‌توانید واریز کنید. شمارۀ فیش و نام خود را با پیامک، به ۰۹۱۲۷۳۸۸۷۱۲ بفرستید و در جلسۀ نخست، پرینت واریز و تصویر شناسنامۀ خود را تحویل دهید.

  پاسخ
 • محسن پاک‌نیت
  19آبان 1391، 17:26

  سلام؛

  ضمن تقدیر از تلاش‌ مجدّانه‌ی گروه محترم ویراستاران در زمینه‌ی ارتقای دانش درست‌نویسی در میان عموم علاقه‌مندان، به ساعات برگزاری دوره نقد دارم.

  انتظار داشتم شرایط کارمندان را لحاظ می‌فرمودید و کلاس‌ها از ساعت 16:30 عصر به بعد برگزار می‌شد… با وضعیت فعلی، اگرچه حتماً در کلاس شرکت می‌کنم، اما برایم سخت خواهد بود.

  سربلند و سلامت باشید.

  پاسخ ویراستاران:
  باور کنید کارمندان را مدنظر قرار دادیم. چرا چنین می‌گوییم؟ چون چندین نفر به ما گفته‌اند که «به ساعات برگزاری دوره نقد دارم…؛ زیرا انتظار داشتم وضعیت خانم‌ها را لحاظ می‌فرمودید و پایان کلاس به تاریکی نمی‌خورد.»
  ما هم که مانده‌ایم چه کنیم؟ کارمندان ۱۶:۳۰ به‌بعد می‌توانند بیایند و خانم‌ها ۱۷:۳۰ به‌بعد برایشان دشوار است که برگردند! البته کارمند می‌تواند مرخصی ساعتی بگیرد؛ ولی تابه‌حال چهار خانم از جلسه‌های دوم و سوم، دوره را ترک گفته‌اند؛ زیرا نُه شب به منزل رسیده‌اند و… .

  پاسخ
 • سلام
  بسیار مشتاقم که در دوره های شما شرکت کنم ولی به دلیل ساعت کلاس ها نمی تونم.چون حدود 10 شب به خونه می رسم.امیدوارم روزی این کلاس ها در کرج هم برگزار شوند.

  پاسخ
 • سلام و عرض خدا قوت به دوستان گرامی
  بنده در کلاس های این دوره ثبت نام کرده ام اما متاسفانه شروع کلاس شما در روز یکشنبه همزمان با کلاسهای بنده است اما روزهای سه شنبه و جمعه بعدازظهر و پنجشنبه و چهارشنبه و شنبه من خالی است. خواهشمندم روزهای کلاس را طوری تنظیم کنید که من نیز بتوانم در کلاس های این دوره حتما شرکت نمایم. لطفا پاسخ را به میلم بفرستید. سپاسگزارم

  پاسخ
 • استاد خبر را در فیس بوک قرار دادم.

  پاسخ
 • سلام ميخوام بدونم اينده شغلي كساني كه در كلاسهاي اموزشي شركت ميكنند و مدرك ميگيرندچطوريه متشكرم

  پاسخ ویراستاران:
  دوستانی که خواهان همکاری با «ویراستاران» هستند، به‌شرط جدی‌گرفتن کار و نشان‌دادن اشتیاق به یادگیری و رشد، می‌توانند در کارگاه‌های آموزشی ما شرکت کنند و پس از گذراندن دورۀ کارآموزی، در کنار دیگر ویراستاران و در فضایی دوستانه با دقایق این حرفه آشنا شوند. البته قول هیچ‌گونه استخدام یا همکاریِ کاری به هیچ‌کس نمی‌توانیم بدهیم. گروه کاریِ ویراستاران از تابستان۱۳۹۰ کامل شده است و تنها در موقعیت‌های ویژه‌ای که حجم سفارش‌ها بیش از توان کاری مجموعه است، از چند ویراستارِ مطمئنِ دیگر دعوت به همکاری می‌کنیم.

  پاسخ
 • نرگس اسکویی
  8اردیبهشت 1392، 14:35

  سلام و ادب
  لطفا این کارگاه را در شهر تبریز هم برگزار نمایید. با سپاس

  پاسخ
 • سمیرا رجبی
  8تیر 1392، 16:44

  چه جالب ! در تابستام ۹۲ ارزانتر از قبل شد. کلاس شما ارزانتر از حتی کلاس های زبان معمولی است. تازه طبق ادعایتان کاملا هم کارگاهی و جذاب است.حیف که راهم خیلی به کلاس دوراست. شایدبتوانم بعدا شرکت کنم

  پاسخ
 • شكوفه آزادگان
  9تیر 1392، 12:04

  سلام . آيا اين كلاسها ساعت ديرتر هم داره ؟ من كارمند هستم و از ساعت 5 به بعد مي تونم شركت كنم . امكانش هست ساعت كلاس را ديرتر برگزاركنيد ؟

  پاسخ ویراستاران:
  باور کنید کارمندان را مدنظر قرار دادیم. چرا چنین می‌گوییم؟ چون چندین نفر به ما گفته‌اند که «به ساعات برگزاری دوره نقد دارم…؛ زیرا انتظار داشتم وضعیت خانم‌ها را لحاظ می‌فرمودید و پایان کلاس به تاریکی نمی‌خورد.»
  ما هم که مانده‌ایم چه کنیم؟ کارمندان ۱۶:۳۰ به‌بعد می‌توانند بیایند و خانم‌ها ۱۷:۳۰ به‌بعد برایشان دشوار است که برگردند! البته کارمند می‌تواند مرخصی ساعتی بگیرد؛ ولی تابه‌حال چهار خانم از جلسه‌های دوم و سوم، دوره را ترک گفته‌اند؛ زیرا نُه شب به منزل رسیده‌اند و… .

  پاسخ
 • علی رضا کوهگرد
  14تیر 1392، 07:25

  آیا می شود با توجه به اینکه من در شیراز هستم، بطور غیر حضوری وبا پرداخت هزینه متن کامل کلاس ها را از طریق یارنامه ام دریافت دارم.درضمن در کلاس شیراز هم از قبل اعلام آمادگی کردم.با تشکر

  پاسخ
 • در پنجاه و نهمین دوره شرکت خواهم کرد . آقا تو ایمیل خبرنامه نوشتید قیمت سه سال پیش یعنی ۱۴۰ تومان؟! یا ۱۸۰ تومان جدید ؟ من گیج شدم.

  پاسخ ویراستاران:
  هزینۀ این کارگاه با همان قیمت سه سال پیش محاسبه شده است!
  ……….سه سال پیش: ۱۴۰هزار تومان، برای ۳۸ ساعت، بدون آزمون و مدرک
  ……….از پاییز۱۳۹۱: ۲۱۵هزار تومان، برای ۴۲ ساعت، با آزمون و مدرک
  ……….از تیر۱۳۹۲: فقط ۱۸۰هزار تومان، برای ۴۲ ساعت، با آزمون و مدرک!

  درواقع: ۱۴۰هزار تومان برای ۳۸ ساعت = ۱۸۰هزار تومان برای ۵۰ ساعت
  (۴۲ ساعت کلاس + ۳ ساعت آزمون + ۵ ساعت تصحیح و صدور مدرک) آن‌هم بدون لحاظ‌کردنِ کم‌شدن ارزش پول.

  پاسخ
 • فرشته جندقیان
  22مرداد 1392، 01:12

  با سلام و عرض ادب
  بنده خیلی مشتاقم تا در کلاسها شرکت کنم،اما این دوره برنامه ام با روزهای کلاس جوردرنمیاد. ممنون میشم منو از زمان دوره های بعدی آگاه کنید. ایمیل بنده در سایت خبری شما موجود است.
  سپاس بی کران

  پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید
  آیا کلاس سه روزه تان شروع شده است و مهلت ثبت نام هنوز هم هست ؟

  پاسخ ویراستاران:
  ثبت‌نام مهلت ندارد. شما فرم ثبت‌نام را باید پر کنید و بفرستید تا هر وقت هر کلاسی گذاشتیم، خبرتان کنیم. همین.
  فرم ثبت‌نام را در بخش «کلاس ویرایش و درست‌نویسی» می‌توانید بیابید.

  پاسخ
 • طهماسبی
  11آبان 1392، 16:09

  [quote name=”نوال آل منیع”]سلام
  من از اعضای انجمن داستان نویسان اهواز هستم. خواستم درخواست کنم این کلاس ها در اهواز هم برگزار شود.
  امکان گرفتن نمایندگی برای اهواز وجود دارد؟
  با تشکر

  پاسخ ویراستاران:
  بله. به ما رایانامه (ایمیل) بزنید تا راهنمایی‌تان کنیم. viraiesh.ir@gmail.com[/quote]

  بنده نیز اهوازی هستم و علاقه مند به برگزاری این کلاسها در اهواز. در صورت نیاز مایلم با آقای آل منیع برای برگزاری این کلاسها همکاری کنم.

  پاسخ ویراستاران:
  سلام. ممنون از شوق‌انگیزی‌تان. حال، چگونه شما را پیدا کنیم؟! شماره‌ای، ایمیلی، چیزی بدهید تا بتوانیم باب همکاری را باز کنیم. به ما رایانامه (ایمیل) بزنید:
  viraiesh.ir@gmail.com

  پاسخ
 • با سلام من صد در صد قصد داشتم در کلاسها شرکت کنم اما متاسفانه ساعت برگزاری خیلی خیلی دیر است. آنهم در شهر بزرگی مثل تهران. خواهش می کنم یک دوره هم صبح بگذارید. مطمئن باشید خیلی زود به حد نصاب خواهد رسید. با تشکر. منتظریما.

  پاسخ
 • سلام ، آیا امکان برگزاری کلاس ها در صبح هست ؟ اگر باشد حتما متفاضی دارد . خواهش می کنم یکبار امتحان کنید . با نهایت سپاس

  پاسخ
 • با سلام واحترام
  از شما ملتمسانه خواهشمندم فکر ما کارمندای شهرستانی هم باشید تو رو خدا یه کلاسی هم روزای پجه شنبه هر هفته برای ماها بزارید ممنون از لطفتون

  پاسخ
 • سلام اگر می شد کلاس ها را صبح برگزار کنید.
  سپاسگزارم.

  پاسخ
 • سلام
  من فرم ثبت نام را ارسال کردم اما در این دوره نتوانستم شرکت کنم . آیا لازم است برای آگاهی از دوره بعد دوباره فرم پر کنم؟

  پاسخ ویراستاران:
  خیر. خبرتان می‌کنیم.

  پاسخ
 • سلام ما که همدانیم چی کار کنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ 😥

  پاسخ ویراستاران:
  الان چگونه پیدایتان کنیم؟! شماره‌ای، رایانامه‌ای، آدرسی، چیزی بگویید تا بتوانیم راهنمایی‌تان کنیم.
  از رایانامه (ایمیل) خودتان، همین پیام را به رایانامه ما بفرستید تا بگوییم چگونه می‌شود به شهر خوب شما نیز بیاییم.
  viraiesh.ir@gmail.com

  پاسخ
 • ما که مشهدیم چی؟
  چه باید بکنیم که شما بیاید مشهد؟
  نمیشه یک بار دیگه یه دوره دیگه با شما باشیم؟

  پاسخ ویراستاران:
  خوشبختانه دفتر ویراستاران در مشهد فعال است و دوره‌های ویرایش نیز هرچند ماه یک بار در این شهر برگزار می‌شود. نشست‌های تخصصی ویرایش نیز در مشهد هر دو هفته یک بار درحال برگزاری است. برای اطلاع از برنامه‌های آینده‌مان در مشهد، اخبار تارنمای ویراستاران را پی بگیرید.

  پاسخ
 • از طریق یکی از دوستانم با ویراستاران آشنا شدم و امیدوارم بتونم هر چه زودتر به جمع شما بپیوندم. 🙂 دوستانی که با ساعت کلاس مشکل دارند فقط قراره دوازده بار دیر به منزل برسند. معمولا همسری پدری برادری هم هست که جایی دنبالشون بیان دیگه. تازه تو شهری مث تهران دیگه نه-ده شب خونه رسیدن چیز عجیبی نیست که 😉 در فصل گرم هم که تا هشت-نه شب هوا روشنه هنوز. به هر حال هر چیزی قیمتی داره که باید پرداخت بشه. این دوره هم نسبت به دوره های حرفه ای دیگه خیلی کوتاهه.همگی موفق باشید.

  پاسخ
 • سلام. من در اصفهانم و بسیار علاقه‌مندم که این دوره را بگذارنم. آیا ممکن است که دوباره در اصفهان کلاسی برگزار کنید؟
  nzn.shahidi@gmail.com

  پاسخ ویراستارن:
  از سمتِ چپ تارنما، در خبرنامه ما عضو شوید تا اگر دوره در اصفهان برگزار کردیم، بتوانیم خبرتان کنیم.

  پاسخ
 • سلام
  ساعت تشکیل کلاس ها خیلی دیر است.
  لطفا در زمان برگزاری کلاس ها تجدید نظر فرمایید.
  با سپاس

  پاسخ
 • [quote name=”فاطمه”]سلام
  ساعت تشکیل کلاس ها خیلی دیر است.
  لطفا در زمان برگزاری کلاس ها تجدید نظر فرمایید.
  با سپاس[/quote]
  ساعت کلاس ها واقعا دیر وقت!! 10 شب میرسم خونه!!!

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پُر کردن این بخش الزامی هست
پُر کردن این بخش الزامی هست
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کپی شد