virastaran.net/a/22591

تندخوانی و مطالعه مؤثر در کارگاهی آموزشی، از جمعه ۴مرداد۱۳۹۸

آغاز, آموزش, کارگاه‌های حضوری

اگر کتاب می‌خوانید و با آن راحتید و از خواندنتان هم لذت می‌برید، خب با همین فرمان ادامه بدهید. خوش‌به‌حالتان. دستش نزنید! کارگاه تندخوانی و مطالعه مؤثر مال افرادی است که کُند می‌خوانند، در سطرها گم می‌شوند، خوانده‌ها زود یادشان می‌رود یا حواسشان جمعِ خواندن نمی‌شود. تندخوانی کمک می‌کند که قوای ذهن را جمع کنند و در زمان کمتری، مطالب بیشتری بخوانند و از مطالعه مؤثر لذت ببرند.


چقدر کتابِ نخوانده دارم! 

کتاب‌های نخوانده‌تان زیاد است؟ خیلی غصه نخورید. این افسوس سراغ همه آمده است که «کاش می‌شد دست‌کم کتاب‌های کتابخانهٔ خودم را می‌خواندم!» خیلی از اهالیِ کتاب هستند که به نمایشگاه کتاب نمی‌روند، به این دلیلِ ساده که: «یک‌عالَمه کتابِ نخوانده دارم. چرا بروم باز کتاب بخرم؟ هر وقت این‌ها را خواندم، بعدش می‌روم و باز کتاب می‌خرم.»

تندخوانی همهٔ راه‌حل نیست. بهترین راه‌حل هم نیست. معجزه نیز نخواهد کرد. توهم بَرِتان ندارد که پس از این کارگاه، در یک ماه صد کتاب می‌خوانید. نه!

تندخوانی راهی است برای بهترشدنِ این وضع، مسیری است در جهتِ بیشترخوانیِ کتاب، روشی است در خدمتِ سرعت‌بخشی به مطالعه، مهارتی است برخاسته از توانایی‌های مغز و میوه‌ای است شیرین از درخت وجود خودتان که باید بپرورید و بچینیدش.

تندخوانی و مطالعه مؤثر-تندخوانی-مطالعه مؤثر-فاطمه زهرا گیلانی نژاد

 


مگر تندخوانی مال باهوش‌ها نیست؟ 

خیر! همه می‌توانند تندخوانی کنند. در واقع، همه باید تندتر بخوانند، حتی اندکی! این سرعت معمولِ مطالعه در بین ما آدم‌ها خیلی کند است. ذهنِ نوع بشر، بشرِ خیلی معمولی، بیشتر از این‌ها می‌تواند واژه و جمله و معنی در خودش پردازش کند و بفهمد. نمی‌خواهیم وارد ادبیات کلامیِ مدرسان هوش و حافظه و موفقیت شویم و با گفتن واژه‌هایی مانند «معجزه می‌کند» و «روش خارق‌العاده» و «شما ابَرانسان هستید» و… به شما انگیزه بدهیم و در شما شور بدمیم. نه!

خیلی منطقی و آرام، ادعا می‌کنیم که شما از اینجایی که الان هستید، می‌توانید یک قدم بیایید جلوتر. اگر فلان کتاب را مثلاً در ۲۰ ساعت می‌خواندید، اکنون می‌توانید آن را در مثلاً ۱۲ ساعت بخوانید. البته که آن هم شدنی است؛ اما عدهٔ اندکی واقعاً پای تمرین‌های تندخوانی تا آخرش می‌ایستند و خودشان نیز ولعِ رشد دارند و روش‌های مختلف تندخوانی را می‌آموزند و پیش می‌روند. ما دربارهٔ این افرادِ بسیار کوشا و جویا سخن نمی‌گوییم.

دربارهٔ کسانی نیز حرف نمی‌زنیم که تا آخر عمرشان با همان روشِ ثابتی کتاب می‌خوانند که از بچگی با آن می‌خواندند! اصلاً احساس نمی‌کنند که می‌شود تکانی به خود داد و از ذهنِ مبارک کمی بیشتر کار کشید. به فکرشان نمی‌رسد که این حالتِ فعلیِ خواندن را می‌شود چند قدم بهبود داد و برخی صفحه‌ها را کمی تندتر خواند و با تمرکز بیشتری درگیرِ کتاب شد و مطالعه مؤثر کرد.

طرف سخن ما با آنانی است که می‌خواهند شروع کنند و تغییری هرچند کوچک در خود ایجاد کنند و کمی بهتر بخوانند و پیش بروند. نیک می‌دانیم که اگر همین شروع کوچک را واقعی تجربه کنند و همین قدم‌های ابتدایی را درست و «نتیجه‌بخش» بردارند، دیگر آتشِ این رشد به جانشان می‌افتد و خودشان حریص می‌شوند به خودرُشدیابی!


در کارگاه تندخوانی و مطالعه موثر چه چیزی یاد می‌گیریم؟ 

سرعت پردازش مغز بسیار بیشتر از سرعت مطالعهٔ ماست. برای همین است که گاهی در هنگام مطالعه خوابمان می‌گیرد یا دچار حواس‌پرتی می‌شویم. حوصلهٔ مغز سر می‌رود از اینکه چشم‌ها دارند کُند پیش می‌روند و داده‌های کمی به مغز می‌رسانند. هدف اصلی این کارگاهِ آموزشی افزایش سرعت مطالعه همراه با افزایش درک مطلب است. بنابراین سرعت خواندن و درک مطلب شما، هم در مطالب عمومی و هم در متن‌های تخصصی، افزایش خواهد یافت.

تندخوانی و مطالعه مؤثر-تندخوانی-مطالعه مؤثر-فاطمه زهرا گیلانی نژاد


جزوهٔ آموزشی هم می‌دهید؟

بله، تقدیمتان می‌کنیم. تمرین‌های جزوهٔ تندخوانی و مطالعه مؤثر به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که پس از پایان دورهٔ آموزشی نیز به‌دردبخورند و با تکرارشان می‌توانید سرعت مطالعهٔ خودتان را بیشتر و بیشتر کنید.


کارگاه تندخوانی و مطالعه مؤثر برای چه کسانی مفید است؟

کارگاه تندخوانی و مطالعه مؤثر به دردِ شما می‌خورد، اگر:
• اهل مطالعه‌اید و دوست دارید بیشتر بخوانید؛
• آزمون مهمی مانند کنکور در پیش دارید؛
• وقت کم دارید و خواندنی زیاد.


چه گیرمان می‌آید در کارگاه تندخوانی و مطالعه مؤثر‌؟

• سرعت خواندنتان دست‌کم دو برابر می‌شود؛
• درک مطلب شما بیشتر از قبل خواهد شد؛
• آنچه خوانده‌اید، دیرتر فراموش می‌کنید؛
• وقت مطالعه خوابتان نمی‌گیرد؛
• حواستان کمتر پرت می‌شود.
در یک کلام: وقتی می‌خوانید، فقط می‌خوانید! گرم و سریع هم می‌خوانید.
راستی، این‌ها بدون تمرین و تمرین و تمرین به دست نمی‌آید ها! گفته باشیم.


بیشترخوانی چه فایده‌ای دارد؟

در حوزهٔ کاری یا تحصیلی‌تان، چند کتاب «تخصصیِ» مفید و مرجع و آموزنده سراغ دارید؟ احتمالاً ده کتاب یا پانزده تا. درست است؟ بیشتر است؟ بگذارید بگوییم پنجاه کتاب. خوب شد؟ اصلاً صد کتاب. باشد!

تصور کنید بتوانید «هفته‌ای دو کتاب» در حوزهٔ تخصصی یا دلخواهتان بخوانید. سَرسَری و بدون دقت هم نه! بلکه مؤثر و همراه با درک مطلب و فهم آن کتاب‌ها. خب چقدر می‌شود؟ می‌شود حدود پنجاه هفته، با حدود صد کتاب.

اگر همهٔ کتاب‌های ممتاز و تخصصیِ رشتهٔ خودتان را در یک سال یا شش ماه بخوانید، دقیق و فهما و مؤثر هم بخوانید و بر آن‌ها مسلط شوید، از همهٔ فعالان رشتهٔ خودتان در دانش نظری پیشی می‌گیرید و دست‌کم در تعداد کتاب‌های خوانده، برابر می‌شوید با درجه‌یکانِ آن حوزه. همین دستاورد، کم چیزی نیست. زندگی‌تان به‌مرور چقدر تغییر می‌کند؟ چقدر رشد می‌کنید؟ به‌نظرتان نمی‌ارزد؟

البته که برخی کتاب‌ها را باید جرعه‌جرعه نوشید و نمی‌توان لاجرعه سرکشید، مانند غزلیات سعدی. البته که برخی کتاب‌ها را باید تمرین‌وار حل کرد و در فصل‌ها و صفحه‌هایش رفت و برگشت، مانند غلط ننویسیم. البته که برخی کتاب‌ها را باید چند بار خواند و پس از هر تکه‌اش، لَختی نشست و اندیشید، مانند قابوسنامه.

ولی شمارِ آن دست کتاب‌های درخور درنگ و خاص، در برابر کتاب‌های عمومی و تخصصی و اطلاع‌محور، بسیار اندک است. آن اندک‌شمار کتاب را هرجور «حال می‌کنید» بخوانید و بگذارید به جانتان بنشیند؛ اما نگذارید کتاب‌های دیگر نیز همان‌قدر وقت و حوصله از شما بگیرد! بماند که روش تندخوانی و مطالعه مؤثر در درکِ مطلبِ همان شاهکارهای ادبی و کتاب‌های آموزشی نیز کارآمد است.

تندخوانی و مطالعه مؤثر-تندخوانی-مطالعه مؤثر-فاطمه زهرا گیلانی نژاد


تندخوانی و مطالعه مؤثر فقط مال «کتاب» است؟

معلوم است که نه! مقاله، خبر، نامه‌های اداری، متن‌های شبکه‌های اجتماعی، تبلیغ‌نوشته‌ها و… را می‌شود تندتر خواند. با سرعت سرسام‌آور تولید اطلاعات در این زمانه، هرچقدر سریع‌تر و صحیح‌تر بخوانید، جلوتر و آگاه‌ترید.


خط‌‌وربطش با ویرایش و نگارش چیست؟ حالا چرا مؤسسهٔ «ویراستاران»؟ 

وقتی ویرایش و درست‌نویسی یاد می‌گیری، ذهنت در خواندن به دست‌انداز می‌افتد! زیرا درگیر غلط‌ها می‌شوی و نادرستی‌های متن به چشمت می‌آید. از تایپ بدِ متن گرفته یا زبان پیچیدهٔ آن، از یک نیم‌فاصله گرفته یا صفحهٔ تک‌پاراگرافی، از نایکدستیِ دستورخط گرفته تا حشو و کژتابی و خطای منطقی و گرته‌برداری و…، همه و همه خودشان را به تو نشان می‌دهند! قبلاً از این خبرها نبود. می‌خواندیم و پیش می‌رفتیم و می‌فهمیدیم و لذت می‌بردیم و کتاب را تمام می‌کردیم. حالا هی دم‌ودقیقه می‌افتیم به چاله‌چوله‌های متن. ذهن ما با دانشی که به دست آورده است، دیگر حساس شده است و نمی‌تواند بی‌اعتنا از کنار متن‌ها بگذرد.

این احساسِ «حساس‌شدنِ ذهن» خیلی رایج است. بسیاری از افرادی که کارگاه ویرایش و درست‌نویسی را گذرانده‌اند و می‌گذرانند، دچار این مشکل شده‌اند و می‌شوند. برای رهایی از آن نیز یا باید بی‌خیالِ آموخته‌های ویرایشی‌شان بشوند یا این‌قدر در ویرایش رشد کنند که به این‌همه غلط‌ملط عادت کنند و دیگر پوستشان کلفت شود!

تندخوانی تا حدی کمک می‌کند که بر این مشکل غلبه کنیم؛ زیرا ما را با چهرهٔ دیگری از متن‌خوانی مواجه می‌کند که بنایش درک مطلب است و یافتنِ سرنخ‌های معنایی. البته مهارتِ تندخوانی مهارتِ ویرایشی‌مان را خراب نمی‌کند. کم‌کم یاد می‌گیریم که در دو ساحت، دو شیوهٔ برخورد با متن در پیش بگیریم: هرکدام جای خودش.

مخاطب این دوره لزوماً ویراستارها نیستند؛ اما ما دوست داریم ویراستارها را با این دنیا هم آشنا کنیم. وگرنه بنای مؤسسهٔ «ویراستاران» ورود به این وادی‌ها نیست و جای فعالان این عرصه را تنگ نخواهیم کرد. در میان انواع روش‌های متنوع تندخوانی، مانند فُتوریدینگ و سوپرریدینگ و متاریدینگ و فانتوم و کتاب‌خواری و چه و چه و چه، ما ادعایی نداریم و قرار نیست سرمایه‌گذاریِ زمانی و تبلیغی برای این آموزش مهارت‌محور کنیم. کارگاه تندخوانی و مطالعه مؤثر، به‌مانند کارگاه خوش‌نویسی با خودکار، در کنار و در حاشیهٔ کارگاه‌های اصلیِ مؤسسهٔ «ویراستاران» است. این کارگاه‌های فرعی ما بسیار کم‌تعداد و بدون هیاهو هم برگزار می‌شوند و رفعِ نیازی کوچک از اهالی کتاب و نوشتن را هدف گرفته‌اند. در ضمن، این‌قدر آموزش رایگانِ فارسی و انگلیسی برای تندخوانی در سراسرِ وب ریخته است که کسی اگر واقعاً مشتاق و پیگیر باشد، با مقداری از آن‌ها تندخوانی را یاد می‌گیرد. از ما گفتن!

 


چه تضمینی می‌کنید که تندخوانی و مطالعه مؤثر در ما نهادینه شود؟

از همان سال ۱۳۸۸ که «ویراستاران» آغاز شد، همیشه تضمینِ رضایت داده‌ایم: برای هر ریالی که برای هر خدمتی و به هر عنوانی به «ویراستاران» می‌پردازید، تضمین رضایت برقرار است. اگر شخصِ شخیص شما از کیفیت آن خدمت ما راضی نبودید، همهٔ پرداختی‌تان را پس می‌گیرید، بدون کوچک‌ترین پرسش و پاسخ و بدون هیچ قیدوشرطی. ملاک، تنها، نظر شخصی شماست.

اما ما نتیجهٔ کار را تضمین نمی‌کنیم. بله، تضمین نمی‌کنیم که پس از کارگاه، شما «تندخوان» شوید. اگر تمرین نکردید و دل به کار ندادید، ما قرصی سراغ نداریم که تقدیمتان کنیم تا بخورید و تند بخوانید! خنده‌دار است آن تضمین. باید کار کنید. باید تمرین و تکرار در پیش بگیرید. باید درگیر شوید. ما راه را نشان می‌دهیم، تمرین عملی در کلاس می‌کنیم، مهارت‌های واقعی و تجربه‌شده یادتان می‌دهیم و تضمین می‌کنیم که شما از این آموزش‌های ما «راضی» باشید و شیوهٔ تدریس و جزوه و فضای کارگاه و سِیر سرفصل‌ها و… را بپسندید.

البته که همین تضمین هم سنگین است و کمتر مؤسسه و شخصی تضمین رضایت می‌دهد. ما از سال ۱۳۸۸ تضمین رضایت داده‌ایم و پیشروِ این ویژگیِ ممتاز در آموزشیم. تابه‌حال هم، از میان حدود ۵هزار نفر شرکت‌کننده در کارگاه‌های مختلف ما در ۲۰ شهر، فقط دو نفر پولشان را درخواست کرده‌اند، آن‌هم نه از سرِ نارضایتی.

تضمین بی‌قیدوشرط رضایت از «ویراسـتاران» برای هر ریالی که می‌پردازید!


آموزگارِ تندخوانی و مطالعه مؤثر کیست؟ 

فاطمه‌زهرا گیلانی‌نژاد

تندخوانی و مطالعه مؤثر-تندخوانی-مطالعه مؤثر-فاطمه زهرا گیلانی نژادراه‌انداز مؤسسهٔ «تندیاد» tondyad.com
پژوهشگرِ آیندهٔ آموزش و یادگیری
نویسندهٔ کتاب تمرکزبِرگر؛ تمرکز حواس برای دانش‌آموزان و کنکوری‌ها
گردانندهٔ صفحهٔ بسیار فعالِ «تندیاد» در اینستاگرام (نشانی)
دانش‌آموختهٔ دکتریِ رشتهٔ آینده‌پژوهی
دانش‌آموختهٔ مهندسی صنایع و E-MBA
رتبهٔ ۱ کنکور دکتری

 

اگر نمی‌توانید در کارگاه تندخوانی و مطالعه مؤثر شرکت کنید، دست‌کم در اینستاگرامِ تندیاد عضو شوید و به‌رایگان از آموزش‌ها و نکته‌های خانم گیلانی‌نژاد بهره ببرید. او فرسته‌ها و اِستوری‌های صفحه‌اش را مستمر و زنده و پویا پیش می‌برد.

تندخوانی و مطالعه مؤثر-تندخوانی-مطالعه مؤثر-فاطمه زهرا گیلانی نژاد

آپاراتِ «تندیاد» هم پُر از فیلمک‌های آموزشیِ مفید است. ارائه‌های خانم گیلانی‌نژاد در برنامهٔ «طلوع» از شبکهٔ چهار سیما در این صفحه در چشم‌رسِ شماست:

تندخوانی و مطالعه مؤثر-تندخوانی-مطالعه مؤثر-فاطمه زهرا گیلانی نژاد

ما با خانم گیلانی‌نژاد در کارگاه نگارش و زیبانویسی آشنا شدیم و این دوستی ادامه یافت.


کِی و کجا وعدهٔ دیدار ما؟ 

گاه:  ۱۲ ساعت، ۴ جلسۀ ۳ساعتی، به‌مدت ۱ ماه
هفته‌ای ۱ جلسه، جمعه‌ها عصر، ساعت ۱۶ تا ۱۹
۴ و ۱۱ و ۱۸ و ۲۵مرداد۱۳۹۸
دیدن تقویم

جای: دفتر «ویراستاران»
به‌نشانیِ ذکرشده در پاصفحه (پایینِ همهٔ صفحه‌های وبگاه)


من می‌خواهم به این کارگاه بیایم. 

قدمتان بر دیده! تبریکمان را پذیرا باشید برای اینکه تصمیم گرفته‌اید این تغییر را آغاز کنید. برای اعتمادتان هم سپاسگزاریم. نام‌نویسی آسان است: واریز + پیامک. در جلسهٔ نخست می‌بینیمتان.

بها: ۵۲۰،۰۰۰ تومان فقط ۳۸۵،۰۰۰ تومان یعنی ۱۳۵،۰۰۰ تومان تخفیف!
+ هدیه:‌ یک وِبینار ویرایشی

تخفیف نام‌نویسی گروهی به‌صورت بازگشت پول در پایان دوره
دونفــــری: ۲۰،۰۰۰ تومان تخفیف = هر نفر ۱۰،۰۰۰ تومان بازگشت پول
سه‌نفـری: ۴۵،۰۰۰ تومان تخفیف = هر نفر ۱۵،۰۰۰ تومان بازگشت پول
چهارنفری: ۸۰،۰۰۰ تومان تخفیف = هر نفر ۲۰،۰۰۰ تومان بازگشت پول
پنج‌نفـری: ۱۲۵،۰۰۰ تومان تخفیف = هر نفر ۲۵،۰۰۰ تومان بازگشت پول
شش‌نفـری: ۱۸۰،۰۰۰ تومان تخفیف = هر نفر ۳۰،۰۰۰ تومان بازگشت پول

دوروبَرتان انگشت‌شماری پیدا می‌شوند که دوست دارند این مهارت را بیاموزند و لذا به چنین آموزشی نیاز دارند. باخبرشان کنید و با هم تشریف بیاورید به کارگاه. به‌جز تخفیف‌گیری از ما، او از شما سپاسگزار خواهد شد.


نکته‌های مهم در نام‌نویسی گروهی

۱. شرط ضروری در تخفیف گروهی این است که پولِ همه را «یکجا» و در «یک پرداخت» واریز بفرمایید. تأکید می‌کنیم: چه برخط (آنلاین) پرداخت کنید و چه کارت‌به‌کارت، باید کل شهریۀ گروه را یکجا و با یک فیش واریز بفرمایید. در پرداخت برخط، حتماً «تعداد خرید» را به‌اندازۀ تعداد افراد گروه تعیین کنید.

۲. این تخفیف فقط به‌صورت «بازگشت وجه» در انتهای دوره است؛ یعنی در هنگام نام‌نویسی و واریز پول لحاظ نمی‌شود؛ بلکه مبلغ تخفیف را بعداً در پایان برگزاری دوره، به‌صورت حضوری و نقدی، به کسانی که گروهی و یکجا نام‌نویسی کرده‌اند، تقدیم می‌کنیم.

تندخوانی و مطالعه مؤثر-تندخوانی-مطالعه مؤثر-فاطمه زهرا گیلانی نژاد


کافی است هزینه را برخط (آنلاین) واریز بفرمایید و پس از واریز،
اسم و فامیل و مبلغ واریزی را پیامک کنید 
به شمارۀ ۰۹۳۶۳۵۵۸۸۳۷
برای تماس با این شماره، لطف کنید و فقط در زمان‌های اداری زنگ بزنید، مگر در مواقع ضروری.

اگر تمایلی ندارید به پرداخت برخط (آنلاین)
می‌توانید از راهِ «کارت‌به‌کارت» یا «پایا» اقدام کنید:

حساب بانک رسالت: 50148903321
کارت: 5041721039481842
شبا: IR900700050100114890332001
به‌نام محمدمهدی باقری کاکُلکی

در تعیین مبلغ واریزی دقت کنید و با توجه به تاریخ واریزتان،
تخفیف‌داشتن یا نداشتنِ نام‌نویسی را در نظر بگیرید.
پس از واریز، اسم و فامیل و مبلغ واریزی را
به شمارۀ  ۰۹۳۶۳۵۵۸۸۳۷ پیامک کنید.
برای تماس با این شماره، لطف کنید و فقط در زمان‌های اداری زنگ بزنید، مگر در مواقع ضروری.

پرسش و ابهامی هست؟ 
۰۲۱۶۶۹۱۹۹۶۲ و ۰۹۳۶۳۵۵۸۸۳۷  t.me/virastaran1
برای تماس با این شماره، لطف کنید و فقط در زمان‌های اداری زنگ بزنید، مگر در مواقع ضروری.


دلمان روشن است
به این تغییر کوچک،
در مسیر نتایج بزرگ… . 

بیایید سریع‌تر بخوانیم و بیشتر بفهمیم. 


حالا که تا اینجا آمده‌ام، دوست دارم مؤسسهٔ «ویراستاران» را بشناسم. 

کارویژهٔ مؤسسهٔ «ویراستاران» دو چیز است: ویرایش می‌کنیم. ویرایش یاد می‌دهیم.

از آذر۱۳۸۸ آغاز کرده‌ایم و با تمرکز پیش رفته‌ایم. تاکنون، ۲۲۶ کارگاهِ ۴۰ساعتیِ ویرایش و درست‌نویسی در ۲۰ شهر برگزار کرده‌ایم. اگر کارگاه‌های دیگر و نشست‌های تمرین ویرایشی و نشست‌های متن‌خوانی را نیز به آن بیفزاییم، می‌شود ۱۵۲ نهادِ میزبان، در ۲۲ شهر:‌

کتابخانۀ ملی (تهران و شیراز و مشهد)، دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران (انجمن علمی‌دانشجویی)، پژوهشگاه سلول‌های بنیادی رویان، باغ کتاب، کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، صداوسیما (معاونت سیاسی و باشگاه خبرنگاران جوان)، مدرسهٔ اشتغال دانشگاه شریف، سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری تهران، مرکز آموزش‌عالی آزاد بهار، آکادمی بانک سامان، رادیو ایران (کافه‌هنر)، حوزۀ علمیۀ مشهد، صداوسیمای خراسان، اداره‌کل آموزش بانک سپه، مؤسسهٔ ملی تحقیقات سلامت کشور، جهاددانشگاه دانشگاه اصفهان، دانشکدۀ علوم پزشکی مشهد، نشریۀ راه، مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان اصفهان، دانشکدۀ علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران، کانون اسلامی انصار، کتابخانۀ زهرائیۀ نجف‌آباد، جامعة‌المصطفی مشهد، خبرگزاری دانشجویان ایران، سازمان بهزیستی، مؤسسهٔ کتاب‌پردازان مشهد، مرکز ادبی بهاران، مؤسسۀ رخداد تازه، مجموعۀ سرچشمه، دانشگاه الزهرا (اعضای هیئت‌علمی)، دانشگاه ادیان و مذاهب قم، دانشگاه خلیج فارس بوشهر و… .

سابقهٔ زمانی و مکانیِ همهٔ ۲۲۲ کارگاهِ پیشین را در اینجا فهرست کرده‌ایم
و فهرست کامل میزبانان را در اینجا.
کیستی «ویراستاران»


اگر تازه با ما آشنا شده‌اید،
بروید سراغ «آواچه‌»های رایگان.
خوشتان می‌آید!

مقالات پیشنهاد شده

1 دیدگاه. دیدگاه خود را ثبت کنید

  • سلام بر ویراستاران
    قسمت می‌خواهم نام‌نویسی کنم ویرایش نیاز دارد.
    امکانش نیست که ویرایش نشده است.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پُر کردن این بخش الزامی هست
پُر کردن این بخش الزامی هست
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کپی شد