virastaran.net/a/27012

از تنبلی ذهن!؛ خرده‌خاطرهٔ ویرایشی ۱

نوشته‌چه

اصفهانی هستم. هشت سال پیش در کلاس ویرایش «ویراستاران» ثبت‌نام کردم. کشاورزی خوانده بودم و در شرکتی کار می‌کردم. حس کردم برای موفقیت در مکاتباتم، لازم است ویرایش یاد بگیرم. بخت یارم شد و آموزگارش به اصفهان آمد. جذب کلاس شدم. فضا کاملاً تعاملی و دوستانه بود. روش تدریس آقای باقری هم که حرف نداشت! اکثر قواعد دستورزبان و ویرایش را طوری برایمان ساده می‌کردند که به‌قول خودشان در ذهنمان پیچ می‌شد!

یادم هست روزی در جای همیشگی‌ام در ردیف جلو نشسته بودم. مبحث گرته‌برداری بود. دربارهٔ گرته‌برداری واژگانی و اصطلاحی و معنایی توضیح دادند که نوع اصطلاحی و معنایی آن «جیزّ» است.

اکثر اوقات آن‌قدر مجذوب تدریسشان می‌شدم که فراموش می‌کردم مثل بقیه، ادبیاتی نیستم و پایه‌ام قوی نیست.

وقتی خواستند گرته‌برداری معنایی را توضیح بدهند، با این سوال شروع کردند: «بچه‌ها به نظر شما منیت درسته؟» من هم درجا و با صدای بلند گفتم بله! ایشان باز ما را بچه‌ها خطاب کردند و با لحن طنز و البته غیرمستقیم گفتند که استادشان در جواب این سوال گفته به‌کاربردن «منیت» عین «خریت» است! آنجا بود که من از خجالت و این اعتمادبه‌نفس کاذب سرخ شدم و در عین حال آن‌قدر این قضیه خنده‌دار و جالب بود که هنوز با گفتنش حس‌وحال روزهای خوش کلاس برایم تداعی می‌شود… .

خدا حافظ وجود همگیشان باشد!

 

زهرا کیوان‌فرد، خرداد۱۴۰۰

zkeyvanfard213@gmail.com

مقالات پیشنهاد شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پُر کردن این بخش الزامی هست
پُر کردن این بخش الزامی هست
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کپی شد